En muhtesem yemekler basit yemeklerdir.

Aşçılık kariyerimde gerek mutfakta gerekse geleceğin aşçılarını eğitirken 15 yılı geride bıraktığıma inanamıyorum! Marmara Üniversitesi İktisad Fakültesi'nden 7 yılda mezun olmuş biri olarak, zaman benim için her zaman böyle hızlı geçmiyordu! Mezun olduktan sonra gerçekten sevdiğim mesleği yapmam gerektiğini biliyordum ve içimden gelen sesi takip ettim: profesyonel aşçılık eğitimi almak için Amerika'ya gittim. İşte o zaman, severek çalıştığında, zamanın nasıl hızlı geçtiğini ve her ne kadar zor olursa olsun, sevdiğin işi yapman gerektiğini öğrendim. Yemek yapmayı ve geleceğin aşçılarını yetiştirmeyi seviyorum.

Tam olarak neden ve nasıl bu meslekte karar kıldım, hatırlamıyorum. Ancak, Konyalı bir ailenin ferdi olmak, geleneksel Anadolu yemeklerini büyük bir ustalık ile yapan becerikli(annemin bir AB projesi olan Anneannelerin Tasarımları - Grandma's Design için hazırladığı geleneksel katmer tarifini buradan izleyebilirsiniz.)bir anneye sahip olmak benim çok küçük yaşlardan beri yemek yapmaya ilgi duymamı sağladı. İlk defa yemek yaptığımda 10 yaşındaydım. Okulumuza çok yakın bir mesafede, bir teyze, ufak bir büfede yaptığı köfteleri satardı. Ailem bu köftelerden sadece haftada bir kere yememe müsade ederdi. Köftenin cezbedici kokusu ve çocukluğun verdiği asilik ile bir gün okuldan eve geldiğimde ilk aşçılık deneyimimi köfte yaparak yaşamış oldum. Köfteler nasıl olmuştu hiç sormayın ancak şu kadarını söyleyebilirim ki bugün çok daha güzel köfteler yapıyorum!

Amerika'da aşçılık eğitimimi tamamladıktan sonra Washington DC bölgesinde bir çok farklı restorantta çalışma imkanı buldum. Beklenmedik bir şekilde, Amerika'yı ve dünyayı sarsan, 11 Eylül faciasından sonra Türkiye'ye dönmeye ve çalışmalarıma Türk mutfağı üzerinde devam etmeye karar verdim. Ülkeye döndükten sonra 100 yıllık geçmişi ile geleneksel Osmanlı mutfağında uzmanlaşmış, Konyalı restorantta çalışma imkanı buldum. Bu muhteşem deneyimden sonra İstanbul Anadolu yakasının ilk 5 yıldızlı oteli olan Mariott İstanbul'un mutfak ekibine katıldım. 2008 ve 2011 yıllları arasında, İstanbul Culinary Enstitiüsü'nde, eğitmen şef ve executive şef olarak çalıştım. Bu verimli yılların birikimini gelecek kuşaklara aktarmak üzere Türkiye'nin ilk Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü olan Yeditepe Üniversitesi'nde eğitmen şef olarak çalışmalarıma devam ettim. Bu değerli kurumda, geleceğin şeflerine temel aþçılık eğitiminin önemi ve bu temel sayesinde Türk mutfağına sağlayabilecekleri inovatif çalışmalar konusunda eğitim verdim.

Şuan, d.ream Akademi (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) bünyesinde yönetici eğitmen şef olarak gerek restoran işletmeciliği gerekse temel ve ileri seviye aşçılık eğitimi konularında çalışmalarımı sürdürüyorum.

Kariyerim boyunca dünyanın bir çok farklı ülkesine yaptığım seyahetler sayesinde uzmanlığımı geliştirme şansına sahip oldum. Bundan daha önemlisi mesleğim sayesine aynı tutkuyu paylaşan global bir ailenin üyesi olarak geleceğin şeflerine ve restoran işletmecilerine yardımcı olarak onları da bu özel aileye katma şansım oldu. Mutfak pişme ve olma yeridir. Bir sınav yeridir. İşini sevgiyle ve disiplinle yapan her kişi bu sınavdan geçer ve bu mesleğin her dakikasından büyük bir zevk alır!

Detaylı bio için lütfen tıklayın.

 

 
MEDYA / ŞEFİN YOLCULUKLARI
 
NORVEÇ'ÝN LOVUND ADASI'NDA KOKOREÇ SOMON
NORVEÇ'İN LOVUND ADASI'NDA SOMON KOKOREÇ
Geleneksel Somon Festivali, dünya çapında somon üretimi ile ünlü Norveç'in Lovund adasında yapıldı. İki gün süren festivalde Şef Fehmi Samancı ve Şef Ceyda Baza somon balığını kokoreç, şiş ve pilaki yemeklerinde kullanarak yeni lezzetler oluşturdular. Nasıl mı?
 
TÜRK YEMEKLERÝ NEW YORK AHÇILIK ENSTÝTÜSÜ'NDE
TÜRK YEMEKLERİ NEW YORK AŞÇILIK ENSTİTÜSÜ'NDE
Amerika'nın New York Aşçılık Enstitüsünde yapılan Türk yemekleri dersinde, Erikli Kuzu Yahni'den, Salatalıklı Tarator Sos'a kadar farklı yemekleri Şef Fehmi Samancı'nın yönlendirmesi ile uygulayan katılımcılar, Türk mutfağının onları her seferinde şaşırttığını ve tüm lezzetleri çok beğendiklerini belirttiler.
 
BELÇÝKA YEMEK FESTÝVALÝ
TÜRK YEMEKLERİ BELÇİKA'NIN AŞÇIILIK OKULLARINDA
Her yıl gerçekleştirilen geleneksel "Tadım Haftası" Belçika'nın Antwrep şehrinde yapıldı. Geleneksel Türk yemekleri, Belçika'nın seçkin aşçılık okullarında genç aşçılar ile birlikte uygulamalı olarak hazırlandı.

 
LEZZET DOLU NORVEÇ GEZİSİ LEZZET DOLU NORVEÇ GEZİSİ
Şef Roy ile birlikte lezzetli balık yemekleri hazırlamak, modern balık çiftliklerini ziyaret etmek ve Norveç'in muhteşem insanları ile tanışmak...
 
PARİS'TE GURME BİR GEZİ PARİS'TE GURME BİR GEZİ
Paris'i, hem bir yemek tarihçisi olan hem de doktorasını Paris EHESS'de yapan kuzenim Doçent Özge Samancı ile birlikte gezmek öğretici ve harika bir deneyimdi!

 

 
LESVOS, LESBOS YA DA MÝDÝLLÝ ADASI LESVOS, LESBOS YA DA MİDİLLİ ADASI
Güneşte asılı kuruyan ahtapotlar! Her şekilde ahtapot tercihimdir ama özellikle kırmızı şarap, zeytinyağı ve sarımsak ile ızgarada şöyle azıcık pişirdiğimde işte o zaman tam ağzıma laik olur.
MEDYA ETKİNLİKLERİ  
   
BEEF & FISH Dergisi ÞEFLERÝN FAVORÝ ETLERÝ
BEEF & FISH dergisinin Aralýk-Ocak 2014 sayýsýnda Þef Fehmi Samancý, "Yaban Mersini Soslu Sülün" tarifini aðzýnýn tadýný bilenler için hazýrladý. Þeflerin favori etlerini ve tariflerini merak ediyorsanýz derginin bu sayýsýný almayý unutmayýn!

   
YEMEK.COM, DOORS AKADEMÝ'DE YEMEK.COM, DOORS AKADEMÝ'DE
Sektöre yeni þefler kazandýran Doors Akademi'ye konuk olan yemek.com ekibi
Profesyonel Yiyecek-Ýçecek Ýþletmeciliði Eðitmeni Þef Fehmi Samancý'dan akademinin çalýþmalarýný öðrendi ve harika bir yeni yýl menüsünü püf noktalarýyla birlikte yemek.com takipçileri için hazýrladý.

   
Melek Baykal ve Sahrap Soysal ÞEF FEHMÝ SAMANCI MELEK BAYKAL'IN KONUÐU OLDU
Þef Fehmi Samancý, Melek Baykal'ýn "Melek" isimli programýnda taze makarna yapýmýný tüm detaylarý ile Star TV ekranlarýndan paylaþtý.
   
Aydan Üstkanat - Star Yazarlar BEN DE DERSE KATILDIM
"Eðitmen Þef Fehmi Samancý'nýn baþarýlarla dolu bir aþçýlýk kariyeri var. Benim denk geldiðim dersi o veriyordu. Bir saatliðine derse girecektim. Bir de baktým ki üç saat olmuþ!"

 
Kibris restoran-Villagio Templos KIBRIS'IN YENİ MEKANI HİZMETE GİRDİ!
Girne'nin en köklü restoranı olan
Cafe Dükkan'ın sahiplerinden yeni bir restoran - "Villagio Templos", Şef Fehmi Samancı danışmanlığında farklı lezzetlerden oluşan menüsü ile Kıbrıslıları ağırlamak üzere hizmete girdi.

 
Haberturk-How to choose fish and more...
BALIĞIN TAZELİĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Balık mevsimi başladı ve denizin sunduğu sağlıklı lezzetlerden şimdi bol bol yeme
zamanı. Balığı satın alırken taze olup olmadığına çok dikkat etmek gerekiyor. Peki nasıl?
Buraya tıklayarak balık seçerken dikkat etmeniz gerekenleri şimdi öğrenebilir ya da hafızanızı tazeleyebilirsiniz.
 
Emilie C. Harting ve Şef Fehmi Samancı ÜNLÜ YEMEK YAZARI EMILIE C. HARTING ŞEF FEHMİ SAMANCI İLE YEMEK DERSİNDE
"Aldığım yemek dersi sayesinde artık Türk yemeklerini daha çok seviyor ve takdir ediyorum. Bıçak nasıl kullanılır, ağır ateşte nasıl yemek pişirilir ve daha da önemlisi basit malzemeler kullanarak nasıl harika lezzetler yaratılır hepsini ve daha fazlasını bu derste öğrenme fırsatım oldu." Emilie C. Harting, Uluslararası Yemek ve Gezi Yazarı
 
Özel bir yılbaşı menüsü ÖZEL BİR YILBAŞI MENÜSÜ
Yılbaşı özel bir gündür ve muhteşem bir menüyü fazlasıyla hak eder!


 
Ahçý mý olmak istiyorsunuz? ŞEF FEHMİ SAMANCI İLE ÖZEL BİR RÖPORTAJ
Şef mi olmak istiyorsunuz? Bu konuda sorularınız mı var? İşte bu röportajda aradığınız cevapları Şef Fehmi Samancı'nın profesyonel aþçýlýk eğitimi ile ilgili verdiği bilgilerde ve kendi kariyerinde yaşadığı çok özel deneyimlerde bulabilirsiniz. Aşçılık eğitimi ile ilgili her türlü sorunuzu kendisine email olarak buradan ulaştırabilirsiniz.
 
Geleceğin Şefleri-Yeditepe Üniversitesi YEDİTEPE GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNDEN HARİKA BİR İTALYAN GECESİ
Yeditepeli geleceğin aşçıları ve gastronomi uzmanları tarafından her ayrıntısına kadar planlanıp uygulanan İtalyan gecesinde 140 konuk başarıyla ağırlandı. Türkiye'nin ilk 4 yıllık mutfak sanatları bölümüne sahip Yeditepe Üniversitesi geleceğin uzmanlarını yetiştirmeye devam ediyor.
 
Şef Fehmi Samancı "FOODS OF TURKEY" SİTESİ İÇİN ÇOK ÖZEL Şef Fehmi Samancı ile New York'ta "Foods of Turkey (Türkiye'nin Yemekleri - www.foodsofturkey.com" websitesi için yapılmış bu özel röportajı okumadan geçmeyin!
 
Blogger Billur Saatci ve Şef Fehmi Samancı PARTİ ATIŞTIRMALIKLARI ATÖLYESİ
"Off Ne Giysem" blog takipçileri, Şef Fehmi Samancı'dan farklı, kolay ve lezzetli atıştırmalıkların sırlarını öğrendikleri yemek atöylesinde harika bir gün geçirdiler.

 
Kitchen Guerilla GEZGİN MUTFAK ÜNİTESİ "KITCHEN GUERILLA" İSTANBUL'DA!
Almanya, İsviçre, Suriye ve Lübnan'dan sonra Kitchen Guerilla'nın İstanbul'daki ilk etkinliğinin ana teması sokak lezzetleriydi.

 
Mutfak Sirlari Blog

 

AKİDE ŞEKERLİ ARMUT TATLISI VE PROFESYONEL AŞÇILIK EĞİTİMİ
"Mutfak sırları - mutfaksirlari.com" sitesinde hem bu harika tatlının hem de aşçılık eğitiminin gizemine ulaşabilirsiniz...


 
Gravy soslu tavuk nasıl hazırlanır? GRAVY SOSLU TAVUK NASIL HAZIRLANIR?
Bu adım adım uygulamalı videolu tarif ile fırında tavuk ve gravy sosunuz yemekli davetlerinizin baş yemeği olacak!

 

 
Karnabahar çorbası nasıl pişirilir? KARNABAHAR ÇORBASI NASIL PİŞİRİLİR?
Karnabahar karnabahar olalı böyle lezzetli olmadı! Bu çorbayı içtiğinizde kendinize niye daha önce yapmadım diye soracaksınız!


   
Başarılı bir işletme için doğru ekip gerekir!
EĞİTİM VE DANIŞMANLIK
Services
 

Bir restorant açmak ve işletmek zor iştir! Cumartesi, Pazar demeden her gün, aynı yüksek kalitede, özenle çalışmak ve müşterileri memnun etmek gerekir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeni açılan her 100 işletmenin 87'si birinci yılında, geri kalanın % 8'i de beşinci yılında kapanmaktadır.

Bardağın boş tarafına rağmen, restoran işletmeciliği gayet kazançlı ve verimli de olabilir! Gerek eğitmen gerekse danışman şef olarak bu sektörde edindiğim 15 yıllık iş deneyimim neticesinde her restoran projesinin kendine özel öncelikleri ve talepleri olduğunu çok iyi biliyorum. Bardağın dolu tarafını görebilmek ve restoran projenizin başarıya ulaşmasını sağlayabilmek için sizinle birebir çalışıyor ve ihtiyaçlarınıza özel çözümler sunuyorum. Gerek mutfak tarafında gerekse işletmecilik alanında sahip olduğum bilgi birikimi ve yüzlerce müşteri deneyimi sayesinde her türlü detayın başarınıza sağlayacağı katkıyı hesaplayarak işletmenizi kazanca ulaştırmanıza yardımcı oluyorum.

Projenizin veya işletmenizin ihtiyaçlarını görüşmek ya da sadece fikir danışmak istiyorsanız şimdi buraya tıklayarak bana email yollayabilirsiniz!

HİZMETLER

:: Menü oluşturma
Reçetelerin kullanılan malzemelerin ayrıntıları ile standartlaştırılması
Menü maliyetlerinin çıkarılması ve fiyatlandırmanın yapılması
Menü geliştirilmesi ve müşteri tercihlerine göre lokal malzemeler ile lezzetlerin düzenlenmesi

:: Mutfak Planlaması
Yemek hazırlığı ve yapımı için en iyi iş akış modelinin oluşturulması
Gerekli ekipmanın ve tüm ihtiyaçların listelenmesi
Kullanıma ve ihtiyaçlara göre en efektif mutfak alanının oluşturulması

:: Operasyonel geliştirme
Yiyeceklerin saklanmasına ve operasyonuna yönelik standartların oluşturulması
Mutfak alanına yönelik yönetim kılavuzlarının hazırlanması

:: Kapsamlı eğitim
Mutfak ekibine oluşturulan menu kapsamında gerekli eğitimlerin verilmesi
Hızlı değişen hizmet sektöründe trendlerden geri kalmamak için mutfak ekiplerinin gelişimine yönelik mutfak ve işletme eğitimlerinin verilmesi

:: Restorant iş planı oluşturma
Bir iş planı sizin işinizin geleceği ve başarısı içi yol haritanızdır. Size sadece yol göstermekle kalmaz aynı zamanda başarılı olmasını istediğiniz işletmenizin karşılaşacağı tüm zorlukları ve fırsatları daha kapılarınızı açmadan göz önünde bulundurmanızı sağlar.

Konunun uzmanı olan deneyimli bir profesyonelin yardımı ile iş planınız daha az zamanda daha az efor harcayarak hazır olur. Zaman paradır ve bu işte kazanan olmak istiyorsanız iyi hazırlanmış bir iş planına sahip olmanız şarttır!

:: Restorant Konsepti Oluşturulması ve Operasyonel Değerlendirme
En lezzetli yemekler bazen yeterli olmayabilir! Her gün yeni bir yerin açıldığı bu sektörde başarınızı güçlendirmek için marka uzmanımız ile birlikte fark yaratan konseptler oluşturuyoruz.

Yoğun, günlük işler arasında size para kaybettiren birçok küçük ya da büyük ayrıntıları gözden kaçırıyor olabilirsiniz! Biz sizin için gözlemliyor, değerlendiriyor ve çözüm üretiyoruz. Kazancınızı arttıracak şeyler uzman görüşü ile objektif ve basit bir değerlendirmedir.

Bir eğitmen şef olarak sektörümüz ne kadar gelişir ve başarılı olursa ben de o kadar mutlu olurum. Çünkü, yetiştirdiğim şef adaylarının, aldıkları yüksek standartlardaki eğitime laik restorantlarda çalışmalarını isterim. Bu sektörü seviyorum ve hep birlikte daha iyiye gitmemiz için çalışıyorum...

 

Mutfak Sýrlarý
İşinizde en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız detaylara titizlik göstermeniz gerekir çünkü detaylar size asıl başarıyı getirir!


 

 
YEMEK PİŞİRME TEKNİKLERİ VE MUTFAK SIRLARI


Zeytinyağlı Enginar veya Kereviz'in Sırrı

Zeytinyağlı Enginar veya Kereviz'in Sırrı

İşin sırrı sosda gizli! Enginarları ve garnitürünü pişirdiğiniz sosu aynı bir salata sosu kıvamında ve içeriğinde hazırlamanız gerekir. Taze sıkılmış limon, portakal suyu, zeytinyağ, şeker ve tuz çok iyi karıştırılarak koyu bir kıvamda hazırlanmalıdır. Lezzetini arttırmak için aynı zamanda tencerinizi yağlı kağıt ile kapatmanızı tavsiye ederim. Niye mi? Cevabı için lütfen aşağıdaki bölümü okuyunuz!
   

Yağlı 
                    kağıt ile daha lezzetli yemek pişirin


Yağlı kağıt ile daha lezzetli yemek pişirin

Fransa'da bu yönteme "cartouche" deniyor. Okunuşu "kartuş". Amacı, buharlaşmayı kontrol ederek suyun azalmasını yavaşlatmak. Bu yöntemi örneğin, yahni gibi yemeklerde sebzelerin doğal sularını muhafaza ederek daha lezzetli yemekler pişirmek için kullanabilirsiniz.
Yağlı kağıt kullanmanın tencere kapağı kullanmadan farkı tencere kapağını kullandığınız da tencerenin içindeki ısı çok hızlı bir şekilde artar ve yiyeceklerin lezzetlerini içeren doğal sular büyük ölçüde yok olur. Bu kontrolsüz, hızlı pişen yemekte sebzeler fazla pişer ve lezzeti azalır. İşte bunu önlemek için yağlı kağıt işin çözümüdür!

Ben yağlı kağıdı mutlaka zeytinyağlıları pişirirken örneğin yeşil fasulye, kereviz ve tabi ki enginar yemeklerinde kullanıyorum. Sonuç, doğanın tüm lezzeti ve vitaminleri ile pişmiş nefis yemekler!


Yağlı kağıttan tencerenize nasıl kapak yapılır?
1- Yağlı kağıttan tencerenizden daha büyükçe bir kare keserek başlayın.
2- Kare kağıdı önce ikiye sonra tekrar ikiye ve son olarak tekrar ikiye katlayın.
3- Katlanmış kağıdın tencerenize tam gelmesi için sivri ucunu tencerenin ortasını gösterecek şekilde tutarak tencerenin dışında kalan bölümü parmağınızla işaretleyerk fazla bölümü makas ile oval şekilde kesin.
4- Kağıdı açın ve artık yağlı kağıttan kapağınız kullanıma hazırdır!


   
Yemek pişirirken tadına bakıyor musunuz?

 

Dikkat: Yemek pişirirken tadına bakıyor musunuz?

Mutfaktaki en harika ve en ucuz alet ağzınızdır! Yemek pişirirken en az 3 kere pişirdiğiniz yemeğin tadına bakarak ve eksik bulduğunuz tadları her seferinde tamamlayarak şimdi yaptığınızdan daha lezzetli sonuçlar alabilirsiniz.

   
Yemek yaparken nasıl mutfak temiz tutulur?
Yemek yaparken nasıl mutfak temiz tutulur?

Bu basit uygulama size çok zaman kazandırır! Yemek pişirme süreci içersinde farklı işlemlere geçmeden önce gerek kesme tahtanızı gerekse çalışma ortamınızı temizleyin. Çalıştığınızın alanı temizlemek hem yemek yapma esnasında işlerinizi kolaylaştırır hem de işiniz bittiğinde savaş alanı gibi bir mutfak ile karşılaşmassınız. Temiz çalışma ortamı sayesinde yemekleriniz her zaman daha lezzetli ve harika görünür.

   
MÜKEMMEL MAKARNA YAPMANIN SIRLARI
   
Doğru tencere seçimi yapın   Geniş bir tencere kullan:

Ebat fark yaratır! Pişireceğiniz makarna muhakkak bolca suyun içinde bulunmalıdır çünkü bildiğiniz gibi hamur piştikten sonra genişler. Eğer tencereniz yeterli büyüklükte değilse ve tabi ki içinde de yeterli su yok ise makarnalar birbirine yapışır ve hamur olur. Bu nedenle kullanacağınız tencereyi seçerken makarnanın piştiken sonraki ebatını göz önüne alarak doğru büyüklükte bir seçim yapın!
   
  Tencereyi soğuk suyla doldur:

Bu kural suda pişirilecek herşey için geçerlidir. Soğuk su koyarak başlamak herşeyin eşit pişmesini sağlar.
   
Suya bolca tuz atmanı faydaları   Suya bolca tuz at:

Makarna suyuna tuz atmanın 2 avantajı vardır: Birincisi, suya tuz eklemek suyun kaynama derecesini arttırır. İkinci avantaj ise; ise tabi ki lezzet katmak içindir. İçine tuz eklenmiş suyun kaynama derecesi arttığı için makarna daha hızlı olur ve size enerji tasarrufu sağlar.

Tuzu suya atmak için suyun kaynama noktasına yaklaşmış olmasına dikkat edin. Makarnalar pişerken tuzu emerler ve bunun sonucunda daha lezzetli bir makarna yapmış olursunuz.
   
Linkedin'de buluşalım!
  Yeni yemek teknikleri eklediğimde sizi de haberdar etmemi isterseniz buraya tıklayarak linkedin üzerinden haberleşebiliriz.

 


 

Tüm soru ve talepleriniz için fehmisamanci@gmail.com adresine email yollayabilirsiniz

ya da

linkedin üzerinden haberleşebiliriz.

Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla,
Şef Fehmi Samancı