Cooking store E. Dehillerin
           
Paris'te ki favori mutfak malzemeleri mağazası;
E. Dehillerin. Julia Child, bu mağazaya her gittiğinde sevdiği bakır tencerelerden alırmış...
Salyongoz spesiyali ve Paris! Tereyağ, sarımsak ve maydanoz ile hazırlanan bu özel lezzet Paris'e gidince tadılmalı derim... 17. yy'dan günümüze gelmeyi başarmış bir restoran, Cafe Procope!
  E. Dehillerin, Paris   Tereyağ ve sarımsaklı salyangozlar.   Cafe Procope  
           
  Paris'te gastronomik lezzetlerin sonu yok! Fırında sülün gibi eşsiz lezzetleri bu şehirde tadabilirsiniz.   Denize kıyısı olmasada en taze deniz ürünleri hergün Paris'e ulaştırılıyor. Ankara'nın en taze balıkları alması gibi...
Atao restoranını denüz mahsülleri için deneyin derim.
  Yolunuz Marais'deki des Rosiers caddesine yolunuz düşerse muhakkak Sacha Finkelsztajn pastahanesini deneyin.  
  Fırında sülün denediniz mi?   Paris ve taze deniz mahsülleri   Sacha Finkelsztajn pastahanesi  
           
  Falafelin en lezzetlisinin ve ünlüsünün L'As du Falafel olduğu idda ediliyor. Ne kadar gerçek bilmiyorum ama patlıcan ve humus ile servis edilen bu falafel, lezzet açısından kesinlikle sınavı geçti diyebilirim. Yer bulmakta zorluk çekebileceğiniz mekan Lenny Kravitz gibi birçok ünlünün de tercihiymiş.   Bir şehri en iyi orada yaşayanlardan öğrenirsiniz! Doktorasını, Paris EHESS'te yapan, yemek tarihçisi kuzenim Özge Samancı ile gezme imkanı bulduğum Paris benim için harika bir deneyim oldu!   Paris deyince tabi ki makaron yemeden olmaz. 1882 yılında, Eugene Weiss tarafından kurulan Weiss çikolatacısının lezzetlerini kesinlikle deneyim derim. Favori makaron yerim neresi derseniz? Kesinlikle, Pierre Herme!  
  En ünlü falafelci L'As du Fallafel   Şef Fehmi Samanci ve Doçent doktor Özge Samancı   Weiss çikolatacısı